Fundacja Aleja Gwiazd Sportu - Władysławowo

Andrzej Bachleda-Curuś "Ałuś"

05.07.2018
Edycja 2018 >>

Andrzej Bachleda-Curuś "Ałuś" Andrzej Bachleda-Curuś "Ałuś" (ur. 2 stycznia 1947 w Zakopanem) – narciarz, wicemistrz świata w kombinacji alpejskiej. Pierwszy Polak, który zwyciężył w zawodach Pucharu Świata, w sezonie 1971/1972 wicemistrz klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w slalomie. Dwukrotny olimpijczyk, czternastokrotny mistrz Polski.

Pierwszy polski narciarz, który zdobył medal mistrzostw świata w konkurencjach alpejskich – brąz w 1970 w Val Gardena w kombinacji alpejskiej. W 1974 na mistrzostwach świata w Sankt Moritz zdobył w tej samej konkurencji srebrny medal.

Dwukrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich: w Grenoble 1968 (najlepsze miejsce: 6. w slalomie specjalnym) oraz w Sapporo 1972 (najlepsze miejsce: 9. w slalomie gigancie). W 1972 pełnił obowiązki chorążego polskiej reprezentacji olimpijskiej. Jest też pierwszym Polakiem, który odniósł zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Ponadto zdobył 6 medali zimowej uniwersjady, 7 złotych medali Spartakiady Armii Zaprzyjaźnionych oraz 14 tytułów mistrza Polski.

Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał nagrodę UNESCO „Fair Play” (1969). Po zakończeniu kariery (1981) wyjechał do Francji, gdzie mieszka do dzisiaj (2005).

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (4 listopada 2009).

Został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010.

W 2011 roku z jego inicjatywy ruszyła akcja Tauron Bachleda Ski mająca na celu odbudowę narciarstwa alpejskiego w Polsce.

Jest synem Andrzeja Bachledy-Curuś – śpiewaka operowego (tenora) i Marii Gąsienicy-Wawrytko – mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim. Narciarzami alpejskimi i olimpijczykami byli także jego brat Jan i syn Andrzej z małżeństwa z Marią Ronikier, z którą miał jeszcze dwoje dzieci Szymona i Annę, której mąż Stéphane Exartier jest francuskim alpejczykiem, który również startował w barwach Polski.

Źródło: wikipedia

Powrót