Fundacja Aleja Gwiazd Sportu - Władysławowo

Korona Himalajów

29.04.2014
Aktualności >>

Na początku kwietnia 2014 roku na terenie Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie zakończył się montaż przestrzennej rzeźby "Korona Himalajów", poświęconej osiągnięciom polskiego himalaizmu. Składająca się z 14 skał rzeźba symbolizuje 14 ośmiotysięcznych szczytów w pasmach Himalajów i Karakorum, najwyższych gór na Ziemi. Każdy z tych szczytów został zdobyty przez polskich himalaistów.

Budowla wykonana jest z bloków piaskowca Waza Stein specjalnie sprowadzonego ze Szwecji. Jest to zwarta, dynamiczna, ciekawa rzeźbiarsko forma, uzyskana dzięki postrzępionym szpicom, ciętym krawędziom i  różnorodnym, zachowanym w stanie naturalnym powierzchniom poszczególnych płyt, przez co uzyskany został dynamiczny światłocień w ciągu dnia oraz ciekawy efekt podświetlenia w porze nocnej. Na płytach umieszczone będą napisy z nazwą szczytu i jego wysokością oraz mosiężne tablice, eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów. Konstrukcja jest już gotowa, pozostały kosmetyczne prace wykończeniowe. Projekt rzeźby jest wspólnym dziełem profesora Sławoja Ostrowskiego z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz architektów i plastyków Marzeny i Jacka Bruzdowiczów. Głównym wykonawcą rzeźby jest firma Murkam.

Jest to drugi etap projektu pod nazwą „I ty możesz złapać wiatr w żagle i zdobywać szczyty” na który Fundacja "Aleja Gwiazd Sportu" pozyskała dofinansowanie z Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej. W pierwszym etapie prac przebudowano fragmenty 4 ulic przecinających Aleję, które podniesiono w stosunku do jezdni. Z uwagi na komfort i bezpieczeństwo osób wypoczywających we Władysławowie i korzystających z Alei za pozyskane fundusze zakupiono 15 nowych lamp i 3 wysokiej jakości obrotowe kamery monitoringu, z których już korzysta straż miejska.

Na realizację całego przedsięwzięcia Fundacja pozyskała dofinansowanie pochodzące z funduszy Unii Europejskiej w wysokości: 1 160 969,30 zł, co stanowi 85% jego wartości. Pozostałe 15 % to wkład własny Fundacji jak i sponsorów, głównie związanych z trójmiejskim środowiskiem alpinistycznym.

W dniu 28 czerwca 2014 w ramach XV edycji Alei Gwiazd Sportu, która będzie dużym świętem środowiska alpinistycznego i sportowego, odbędzie się uroczystość odsłonięcia rzeźby. Dokona tego legenda światowego himalaizmu Reinhold Messner, pierwszy na świecie zdobywca wszystkich czternastu ośmiotysięczników, który odsłoni również swoją gwiazdę w Alei. Wśród tegorocznych uhonorowanych będą również polscy zdobywcy Korony: Jerzy Kukuczka, Piotr Pustelnik i Krzysztof Wielicki oraz nasze wybitne himalaistki Wanda Rutkiewicz i Kinga Baranowska. W tym roku na płycie wyobrażającej Mount Everest zostaną zamieszczone mosiężne tablice informujące o datach i autorach najważniejszych polskich sportowych wejść na ten szczyt. W każdym kolejnym roku tablice będą umieszczane na dwóch kolejnych szczytach.

 

Korona Himalajów

Korona Himalajów

Korona Himalajów

 

Powrót