Fundacja Aleja Gwiazd Sportu - Władysławowo

Feliks "PAPA" Stamm

27.10.2000
Edycja 2000 >>

Aleja Gwiazd Sportu - edycja 2000 - Feliks "PAPA" StammFeliks „Papa” Stamm (ur. 14 grudnia 1901 w Kościanie, zm. 2 kwietnia 1976 w Warszawie) – polski trener bokserski.

W latach 20. i 30. XX wieku był podoficerem zawodowym Wojska Polskiego w stopniu wachmistrza. Pełnił służbę na stanowisku instruktora boksu w Centralnej Wojskowej Szkole Gimnastyki i Sportu w Poznaniu, która z dniem 1 stycznia 1930 roku została przekształcona w Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, a osiem lat później w Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W latach 1923–1926 był zawodnikiem klubu Pentatlon Poznań, funkcjonującego przy Centralnej Wojskowej Szkole Gimnastyki i Sportu. Stoczył 13 oficjalnych walk (11 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka) oraz około 30 walk pokazowych. Pułkownik Jan Baran-Bilewski wspominał: „zaraz po moim pierwszym wykładzie podszedł do mnie i powiedział, że angielski system narzuca za sztywne reguły, a jego zdaniem każdy powinien boksować zależnie od swoich predyspozycji i temperamentu. Miał wtedy 24 lata, ale wyraźnie wiedział, czego chce”.

Od 1926 roku był trenerem boksu w Warcie Poznań, a od 1936 roku samodzielnym trenerem polskiej reprezentacji bokserskiej. Wcześniej pomagał zagranicznym trenerom kadry Polski w przygotowaniach m.in. do pierwszego w historii oficjalnego meczu międzypaństwowego z Austrią (1928).

Jako trener siedmiokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (od 1936 do 1968). 14 razy prowadził Polskę w turniejach o mistrzostwo Europy. Ponad 130 razy stał w narożniku w czasie oficjalnych meczów międzypaństwowych.

Wychowawca i trener kilkudziesięciu bokserów, mistrzów oraz medalistów olimpijskich, świata i Europy. Należą do nich: Antoni Kolczyński, Zygmunt Chychła, Kazimierz Paździor, Jerzy Kulej, Jan Szczepański, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Aleksy Antkiewicz, Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz, Tadeusz Walasek, Jerzy Adamski, Artur Olech, Zdzisław Soczewiński i Bogdan Węgrzyniak.

Corocznie w Warszawie odbywa się międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma.

Przez 13 lat, od 1945 do 1958 roku mieszkał wraz z żoną i czwórką dzieci przy ul. Jasnej 23/6 w Bydgoszczy. Przez pierwsze dwa miesiące prowadził zawodników ZWM Zryw Bydgoszcz, a następnie drużynę KS Zjednoczeni Bydgoszcz. Z końcem 1946 roku podjął pracę na stanowisku szefa wyszkolenia w Polskim Związku Bokserskim w Poznaniu, dokąd dojeżdżał z grodu nad Brdą. Jego imieniem nazwano ulicę w bydgoskim Fordonie.

Miał syna Ryszarda, nauczyciela wychowania fizycznego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy.

W 2000 roku w pierwszej edycji Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie odsłonięto Gwiazdę najwybitniejszego z trenerów polskiego boksu - Feliksa „Papy” Stamma.

14 grudnia 2009, w 108. rocznicę urodzin trenera, rozpoczęła działalność Fundacja im. Feliksa Stamma, której podopiecznym zostali sportowcy: Damian Janikowski, Bartłomiej Jeziorski, Urszula Łętocha, Karolina Makul.

Źródło: Wikipedia

Powrót